GTD چیست و چه کمکی به مدیریت زمان می‌کند؟ درس اول

تکنیک GTD که در واقع اختصاری برای عبارت Getting Things Done می‌باشد، از جمله شناخته‌شده‌ترین روش‌های مدیریت زمان است. ساختار اصلی این روش بر این اساس قرار دارد که برای مدیریت بهتر زمان ابتدا باید تمامی کارها را ثبت نمود، با این روش ذهن از یادآوری آنکه چه کاری را باید انجام دهد رها شده و بهتر می تواند بر روی کارهای ثبت شده تمرکز نماید.

تکنیک GTD را در یک تفسیر کلی می‌توان نوعی نگاه و تفکر سیستمی دانست، که بر مبنای عملکرد ثبت، کنترل و دریافت اطلاعات طراحی شده است و بر خلاف دیگر روش های مدیریت زمان، که در آنها اولیت‌بندی محور اصلی عملکرد قرار دارد، بناء شده است.

تکنیک GTD چگونه قابل اجرا می باشد؟

روش GTD اولین بار توسط دیوید آلن در سال ۱۹۸۰ برای افزایش بهره‌وری و برنامه‌ریزی مدیران شرکت لاکهید که در حوزه هوافضا، تجهیزات نظامی و امنیت اطلاعات فعالیت می‌نمودند، مطرح گردید. آلن در کتاب خود، تحت عنوان کارها را انجام بده (Getting Things Done) مراحل اصلی این روش را در پنج بخش تقسیم‌بندی می‌نماید.

  1. جمع آوری تمام موارد موجود در ذهن، که می‌تواند کارهای مربوط به امور روزانه و یا مربوط به فعالیت‌های شغلی باشد.
  2. بررسی آنکه هر یک از کارها دقیقا نیازمند انجام چه مواردی می‌باشد.
  3. سازمان‌دهی کارها و مشخص نمودن آنکه نتیجه انجام هر یک از موارد چه چیزی خواهد بود.
  4. بازبینی و تصمیم‌گیری برای آنکه کدام کار قرار است ابتدا انجام شود.
  5. اجرا و اتمام کار انتخاب شده به صورت کامل.

برای عملکرد بهتر در این روش، بهتر است شب قبل کارهای روز آینده مشخص شوند، همچنین در طول روز هر کاری که قرار به انجام آن است ابتدا ثبت شده و پس از بررسی در زمان مناسب اجرا شود. استفاده از یک تقویم برای ثبت فعالیت‌های روزانه و استفاده از یک قالب از پیش طراحی شده برای فعالیت‌های تکراری نیز باعث سرعت بخشیدن در این روش خواهد شد.

دیوید آلن معتقد است، سیستمِ به‌یادآوریِ ذهن انسان ناکار آمد است و به ندرت می‌تواند به یاد آورد که در حال حاضر دقیقا چه کاری را باید انجام دهد. او عنوان می‌کند، زمانی که تمامی کارهای روزانه ثبت می‌شوند، به عنوان یک حافظه خارجی به فرد کمک می‌کند تا مطمئن باشد که چه کاری را در آن لحظه باید انجام دهد. به عبارتی دیگر، تمامی موانع ذهنی زمانی ایجاد می‌شوند، که فرد نقشه مناسب و کافی از کارهای روزانه خود به همراه ندارد.

در مطالب بعدی بیشتر با تکنیک GTD و روش‌های اجرایی آن آشنا خواهید شد، برای از دست ندادن مقالات بعدی حتما در خبرنامه عضو شوید.

عضویت رایگان در خبرنامه

جهت دریافت مقالات به صورت رایگان در ایمیل‌تان، فرم زیر را تکمیل نمایید.

Please wait...

متشکریم، ایمیل شما ثبت شد!

یک دیدگاه در “GTD چیست و چه کمکی به مدیریت زمان می‌کند؟ درس اول”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *